Gór i pras drukarskich

Celem tego nowego edytora jest to, by wprowadzanie bogatych treści do WordPress stało się proste i przyjemne. Cały ten wpis składa się z kawałków treści—trochę podobnych do klocków LEGO—które można poruszać i z którymi można wchodzić w interakcję. Porusz kursorem, a zobaczysz, że w różnych blokach podświetlają się strzałki i kontury. Kliknij jedną ze strzałek, aby szybko zmienić pozycję bloku, bez obawy, że stracisz coś podczas kopiowania i wklejania.

Wszystko co teraz czytasz, to blok tekstu najbardziej podstawowy blok ze wszystkich. Ten blok ma swoje własne elementy sterujące, które umożliwiają jego swobodne przemieszczanie wewnątrz wpisu…

… jak ten, wyrównany do prawej.

Nagłówki są również osobnymi blokami, co pomaga w planowaniu i organizacji treści.

Jeden obraz jest wart tysiąca słów

Głównym celem nowego edytora jest obsługa obrazków i multimediów z najwyższą starannością. Mamy nadzieję, że funkcjonalności dodawania podpisów i powiększania na całą szerokość kolumny są teraz znacznie prostsze i szybsze w użyciu niż to było wcześniej.

Piękny krajobraz
Jeśli używany motyw go obsługuje, zobaczysz przycisk „szeroki” na pasku narzędzi obrazu. Może warto spróbować?

Spróbuj wybrać i usunąć lub zmodyfikować podpis pod obrazkiem. Teraz nie musisz już uważać, aby przez nieumyślne wybranie innego elementu nie zrujnować układu wpisu.

Przycisk Inserter

Wyobraź sobie, że wszystko, co WordPress może zrobić, jest dostępne szybko w jednym miejscu. Nie trzeba wymyślać znaczników HTML, klas ani pamiętać skomplikowanej składni shortcode’ów. Taka idea stoi za przyciskiem (+) widocznym w edytorze. Umożliwia przeglądanie oraz dodawanie do wpisów wszystkich dostępnych rodzajów bloków. Wtyczki i motywy są w stanie zarejestrować własne bloki, otwierając szerokie możliwości urozmaiconej edycji i publikowania.

Spróbuj. Być może odkryjesz nieznane elementy, które WordPress potrafi dodać do wpisów. Oto krótka lista tego, co obecnie można znaleźć:

  • Tekst i nagłówki
  • Obrazki i filmy
  • Galerie
  • Osadzenia, jak YouTube, Tweety, albo inne wpisy z WordPressa.
  • Bloki układu, takie jak Przyciski, Obrazki hero, Separatory itp.
  • I listy tak jak ta oczywiście 🙂

Edycja wizualna

Ogromną zaletą bloków jest to, że można je edytować bezpośrednio. Zamiast dodatkowych pól edycji, takich jak źródło cytatu lub tekst przycisku, można na miejscu modyfikować zawartość. Spróbuj zmienić poniższy cytat:

Edytor będzie dążył do ulepszania sposobu budowy stron i wpisów tak by przy minimalnym wysiłku pozwalać na komponowanie bardzo urozmaiconych treści. Tak powstały „bloki” zastępujące shortcody, własne wstawki HTML czy „mistyczne” osadzane odkrycia.

Matt Mullenweg, 2017

Informacja odpowiadająca źródłu cytatu jest oddzielnym polem tekstowym, podobnym do podpisów pod obrazkami, więc struktura cytatu jest chroniona nawet jeśli wybrano, zmieniono lub usunięto źródło. Zawsze łatwo jest je dodać ponownie.

Bloki mogą być wszystkim, czego potrzeba. Na przykład można chcieć dodać stonowany lub gigantyczny i stylizowany cytat jako część kompozycji tekstu. Wszystkie opcje dostępne są w inserterze.

Liczbę kolumn w galeriach można zmieniać przeciągając suwak znajdujący się w panelu bocznym w ustawieniach bloku.

Bogaty w media

Jeśli połączono nowe wyrównywanie szerokie oraz pełna szerokość z galeriami, można bardzo szybko utworzyć układ bogaty w media:

Dostępność jest ważna, nie zapomnij o atrybucie alt obrazu

Pewnie, obrazek o pełnej szerokości może być odrobinę duży. Czasami jednak jest tego warty.

Powyżej jest galeria z tylko dwoma obrazami. To łatwiejszy sposób tworzenia wizualnie atrakcyjnych układów, bez konieczności radzenia sobie z elementami pływającymi. Można również łatwo zmienić galerię na poszczególne obrazy, używając przełącznika bloków.

Każdy blok można wyrównać w wybrany sposób. Blok osadzenia również posiada te wyrównania i jest domyślnie responsywny.

https://vimeo.com/22439234

Można tworzyć blok jaki się chce, statyczne lub dynamiczne, dekoracyjne lub zwykłe. Oto blok cytowania:

Kod to poezja

Społeczność WordPressa

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia dodatkowych bloków lub chcesz pomóc przy rozwoju projektu, przejdź do repozytorium na GitHubie.


Dziękujemy za testowanie Gutenberga!

👋

 

13 Post
Written By:

Tadeusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *